top of page

Momentálně nemáme koťátka 
We do not have kittens at this time 

Koťátka z naší chovatelské stanice odcházejí k novým majitelům nejdříve ve věku 14 týdnů. Při odběru jsou 2x odčervená, kompletně naočkovaná a čipována (u koťátek na mazlíka je možné se dohodnout, že čipování nebude provedeno). Rodiče koťátek jsou vždy testováni na FeLV, FIV a sonograficky na HCM a  PKD. Koťátka při odběru dostávají průkaz původu, kupní smlouvu a malou výbavu pro začátek. Koťátka jsou samostatná, čistotná (naučená na kočičí WC), zdravá, zvyklá na kontakt s lidmi a také se psy.

Jelikož naše koťátka máme neskutečně moc rádi, hledáme jim ty nejlepší páníčky, u kterých jim bude opravdu dobře. Samozřejmostí je, že novým majitelům vždy rádi ve všem poradíme. Proto bychom také byli rádi, kdybychom zůstali ve stálém kontaktu. Na koťátka nebo i na naše kočky se můžete přijít kdykoli nezávazně podívat, popovídat si o "kočičích potřebnostech" a rozhodnout se, zda by Vám právě koťátko od nás vyhovovalo a splnilo Vaše očekávání.

Our kittens leave our cattery at he age of 14 weeks. They are wormed 2x, fully vaccinated and chipped (in case of a kitten being sold as a house pet, the chip will be done upon agreement with the new owner). The kittens` parents always are tested for FeLV, FIV and sonografically for HCM and PKD. All kittens receive their pedigree, sales contract and food samples for the beginning of the new life. They are house trained, healthy and used to living in a household with people and dogs.

We love our kittens with all our hearts and we seek the best possible owners for them, with whom the kittens will have really happy lives. Of course, we will gladly help the new owners and supply any advice they might need and we would like to keep in touch with them as much as possible.

If you are interested in getting one of our kittens, you can make an appointment to visit us to see the kittens, have a chat about cats, get information and make a decision, if one of our kittens would be the right cat for you.

bottom of page